Talepte Bulun reception_bell.png
Kapat× Destek
Kapat×

Satıcı ürünü kargolamadı.
Satıcı, 3 iş günü içerisinde ürünü kargolamazsa tahtakaledukkan.com tarafından satıcıya hatırlatma mesajı gönderilir ve son 24 saatlik süreç başlar. Son 24 saat içerisinde de ürün kargolamazsa Satıcı ürünü zamanında kargolamazsa satış iptal edilir ve güvenli havuz hesabında beklettiğimiz paranız hesabınıza iade edilir.

Kargom Nerede?
Satın aldığınız ürünün takip numarasını ''Hesabım - Aldıklarım'' kısmından takip edebilirsiniz. sisteme girilmemiş ise satın aldığınız dükkan'a mesaj göndererek takip numaranızı talep edebilirsiniz.

Ürün bana ulaşmadı.
Kargolanan ürün 3 iş günü içerisinde size ulaşmadıysa, iletişim bölümümüzdeki numarayı arayarak veya info@tahtakaledukkan.com adresine mail atarak bize ulaşabilir ve onay sürecini 72 saat uzatabilirsiniz. Yine Dükkanlar bölümünden satıcı dükkana mesaj göndererek kargonun son durumu hakkında bilgi isteyebilir, ayrıca kargo şirketinin web sitesinden kargonun durumunu kontrol edebilirsiniz.

Ürün iadesi ve Değişim
Teslim aldığınız ürünü iade etmek veya değişim talep etmek için, Hesabım Aldıklarım kısmından vermiş olduğunuz siparişinizin iptal veya değişim talebinizi formu doldurarak itiraz edebilirsiniz.

tahtakaledukkan.com üzerindeki işlemlerinizden elde edilen kişisel veriler, Gizlilik Politikasında açıklanan kurallar ışığında saklanır ve kullanılır. Alıcı ve Satıcılar da Gizlilik Politikasında yer verilen kurallara uymakla yükümlüdür. 

Kapıda Ödeme Seçeneği Neden Yok
tahtakaledukkan.com alıcı ve satıcıyı buluşturan bir platformdur. tahtakaledukkan.com ürün satışı yapmamaktadır. Satın aldığınız ürünler size tahtakaledukkan.com tarafından değil, sitede satıcı olarak işlem yapan üretici veya ithalatçı firma tarafından kargolanır.

Alışverişiniz tahtakaledukkan.com'daki  güvenilir ticaret politikasına uygun olarak gerçekleşir.

  • Güvenilir ticaret politikasında alıcının yaptığı ödemeler önce tahtakaledukkan.com havuz hesabına aktarılır.
  • Satıcı ürünü alıcıya kargolar.
  • Alıcı ürünü teslim alıp inceler ve işleme onay verir.
  • Alıcının onayını takip eden ilk iş gününde ödeme satıcıya aktarılır.

Bu nedenle tahtakaledukkan.com 'da ürün teslimatı sırasında ödeme seçeneği bulunmamaktadır.
Güvenilir ticaret politikası sayesinde, alıcı ürün bedeli satıcıya aktarılmadan önce ürünü teslim alıp deneme fırsatı bulur.

Satıcıya nasıl ulaşabilirim?
Alıcılar, satıcı dükkanı, “Ne aramıştınız” çubuğuna satıcı dükkanın adını yazarak, arama filtresinde “mağazalarda” seçeneğini seçip, arama butonuna basarak bulabilir, sonrasında satıcı dükkan'a soru sorabilirsiniz.

Satıcı mesajıma cevap vermedi, ne yapmalıyım?
Mesaj gönderdiğiniz sırada satıcı interneti kullanmıyor olabilir. Özellikle yoğun satış yapan satıcılar çok sayıda kullanıcıdan mesaj almaktadır. Bu nedenle satıcılar size hemen yanıt veremeyebilir. Satıcı mesajınızı okuduğunda size yanıt verecektir. Eğer 48 saat  içinde satıcıdan yanıt alamazsanız satıcının dükkanının / Hakkımızda kısmından bilgilerine ulaşıp, telefonla arayarak bağlantı kurabilirsiniz.

Hangi kartlara taksit seçeneği var?

Maximum  2-9 Taksit
Cardfinans 2-9 Taksit
Paraf 2-9 Taksit
World 2-9 Taksit
Axess 2-9 Taksit
+Bonus Card 2-9 Taksit

 

Birden fazla ürün alırsam hepsinin aynı kargo ile gönderilmesi mümkün müdür?
Satın aldığınız ürünler tahtakaledukkan.com tarafından değil, sitede satıcı olarak satış yapan dükkanlar tarafından kargolanmaktadır. Farklı satıcılardan alacağınız ürünler tek bir kargoyla gönderilmez. Ancak aynı satıcıdan alacağınız birden fazla ürün için satıcıyla irtibata geçebilir ve tek bir kargoyla gönderim yapılmasını talep edebilirsiniz.