05321776864
Kapat× Destek 05321776864
Kapat×

Satıcı ürünü kargolamadı.
Satıcı, 3 iş günü içerisinde ürünü kargolamazsa tahtakaledukkan.com tarafından satıcıya hatırlatma mesajı gönderilir ve son 24 saatlik süreç başlar. Son 24 saat içerisinde de ürün kargolamazsa sizinle iletişime geçilerek ürün satışı iptal edilir.

Ürün bana ulaşmadı.
Kargolanan ürün 3 iş günü içerisinde size ulaşmadıysa, iletişim bölümümüzdeki numarayı arayarak yahut mail atarak bize ulaşabilir ve onay sürecini 72 saat uzatabilirsiniz. Yine Mağazalar bölümünden satıcı dükkana mesaj göndererek kargonun son durumu hakkında bilgi isteyebilir, ayrıca kargo şirketinin web sitesinden kargonun durumunu kontrol edebilirsiniz.

Ürün iadesi ve sorun bildirimi.
Teslim aldığınız ürünü iade etmek için, alışveriş yapılan dükkanile iletişime geçilerek iade sürecini başlatabilirsiniz.

Gizlilik Kuralları
tahtakaledukkan.com üzerindeki işlemlerinizden elde edilen kişisel veriler, Gizlilik Politikasında açıklanan kurallar ışığında saklanır ve kullanılır. Alıcı ve Satıcılar da Gizlilik Politikasında yer verilen kurallara uymakla yükümlüdür. 

Kapıda Ödeme Seçeneği Neden Yok
tahtakaledukkan.com alıcı ve satıcıyı buluşturan bir platformdur. tahtakaledukkan.com ürün satışı yapmamaktadır. Satın aldığınız ürünler size tahtakaledukkan.com tarafından değil, sitede satıcı olarak işlem yapan üretici veya ithalatçı firma tarafından kargolanır.

Alışverişiniz tahtakaledukkan.com'daki  güvenilir ticaret politikasına uygun olarak gerçekleşir.

  • Güvenilir ticaret politikasında alıcının yaptığı ödemeler önce tahtakaledukkan.com havuz hesabına aktarılır.
  • Satıcı ürünü alıcıya kargolar.
  • Alıcı ürünü teslim alıp inceler ve işleme onay verir.
  • Alıcının onayını takip eden ilk iş gününde ödeme satıcıya aktarılır.

Bu nedenle tahtakaledukkan.com 'da ürün teslimatı sırasında ödeme seçeneği bulunmamaktadır.
Güvenilir ticaret politikası sayesinde, alıcı ürün bedeli satıcıya aktarılmadan önce ürünü teslim alıp deneme fırsatı bulur.

 

Satıcıya nasıl ulaşabilirim?

tahtakaledukkan.com'da güvenilir online alışverişin sağlanması amacı ile sitede satış yapan firmaların lokasyonlarını (konumlarını) açık olarak verilmiştir. Alıcılar, satıcı dükkanı, “ne aramıştınız” çubuğuna satıcı dükkanın adını yazarak, arama filtresinde “mağazalarda” seçeneğini seçip, arama butonuna basarak bulabilir, sonrasında satıcı mağazanın açık adreslerine ve bilgilerine ulaşabilirler.

 

Satıcı mesajıma cevap vermedi, ne yapmalıyım?
Mesaj gönderdiğiniz sırada satıcı interneti kullanmıyor olabilir. Özellikle yoğun satış yapan satıcılar çok sayıda kullanıcıdan mesaj almaktadır. Bu nedenle satıcılar size hemen yanıt veremeyebilir. Satıcı mesajınızı okuduğunda size yanıt verecektir. Eğer 48 saat  içinde satıcıdan yanıt alamazsanız satıcının dükkanının / Hakkımızda kısmından bilgilerine ulaşıp, telefonla arayarak bağlantı kurabilirsiniz.

Hangi kartlara taksit seçeneği var?

Maximum  2-9 Taksit
Cardfinans 2-9 Taksit
Paraf 2-9 Taksit
World 2-9 Taksit
Axess 2-9 Taksit
+Bonus Card 2-9 Taksit

 

Birden fazla ürün alırsam hepsinin aynı kargo ile gönderilmesi mümkün müdür?
Satın aldığınız ürünler tahtakaledukkan.com tarafından değil, sitede satıcı olarak satış yapan dükkanlar tarafından kargolanmaktadır. Farklı satıcılardan alacağınız ürünler tek bir kargoyla gönderilmez. Ancak aynı satıcıdan alacağınız birden fazla ürün için satıcıyla irtibata geçebilir ve tek bir kargoyla gönderim yapılmasını talep edebilirsiniz.