Talepte Bulun reception_bell.png
Kapat× Destek
Kapat×

İptal ve İade Süreci:

Alıcılar İçin:
Alıcılar için hazırladığımız örnek olaylar ile iptal / iade prosedürlerini aşağıda bulabilirsiniz.
Not: "Kargoya verme" kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme işlemesi durumunu açıklamaktadır.

Özel Ürünler için İade Şartları: 

Telefon iadesinde; Ürün ekranında yer alan koruma bandı çıkarılmamış olmalıdır. Ekranda ve telefonun diğer yerlerinde çizik, hasar vs olmamalıdır.  Aksi  halde ürün iade kapsamına alınmamaktadır.

Cep telefonu yedek parçaları iadesinde, kırılmış, jelatini kaldırılmış, veya lehimlenmiş, etiketi çıkarılmış hiçbir ürün iade kapsamına alınmamaktadır.

Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir. 

Niteliği İtibarıyla İade Edilemeyecek Ürünler (Ürünün arızalı veya ayıplı çıkması halleri dışında) 

Açıldıktan sonra sağlık açısından tehlike arz edebilen ürünler. Örneğin; kullanım esnasında vücut ile bire bir temas gerektiren ürünler, kulak içi veya kulak üstü kulaklık vs), tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar ile hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünlerin iadesi mümkün değildir. 

Aşağıdaki ürünlerin iade edilebilmesi, ürün ambalajının açılmamış ve bozulmamış; ürünün ise kullanılmamış olması şartına bağlıdır. 

Her türlü yazılım ve programlar DVD, VCD, CD ve kasetler 

Taşınabilir bilgisayarlar, Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb) 

Her türlü kozmetik ve kişisel bakım ürünlerin iadesi yoktur.

Her türlü iç giyim ürünleri iadesi yoktur.

Ürün için ödeme yaptım. Satıcıya izin verilen kargoya verme süresi hala sona ermedi ama ben vazgeçtim.

Bu durumda öncelikle satıcı ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Satıcı ürünü kargoya vermiş ve henüz kargo bilgilerini sisteme girmemiş olabilir. Satıcı ürünü henüz kargoya vermemiş ise bu doğrultuda işlemin iptali satıcı ile anlaşarak gerçekleştirebilirsiniz.

İşlem iptali içi 0532 177 68 64 nolu telefonumuzdan bizlerle kontak kurabilir veya destek merkezimiz aracılığıyla talebinizi iletebilirsiniz.


Ürün için ödeme yaptım. Satıcı kargo bilgilerini girerek ürünü kargoya verdi. Onay verme süresindeyim. Bu aşamada ürünü satın almaktan vazgeçtim.

Ürün “kargo ücretini alıcı öder” olarak gönderilmiş ise öncelikle kargo tutarını ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra satıcıyı bilgilendirerek ürünü tekrar “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya verip satıcıya iade edebilirsiniz.

Not: Bu şekilde alım işleminizin artması üyeliğinizin durdurulmasına / iptal edilmesine sebep olabilmektedir.


Ürün elime ulaştı. Ürünü beğenmedim / nedensiz vazgeçiyorum.

Nedensiz ve/veya vazgeçme durumlarında iade talepleri GT süreçleri kapsamında ürün elinize ulaştıktan üç gün içerisinde kullanılabilmektedir. Bu hakkı kullanmak istediğinizde sistem üzerinden bildirimde bulunmanız ve ürünü tekrar “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya verip satıcıya iade etmeniz gerekmektedir. Bildirimin yapılmasından ve ürünün iadesine ilişkin kargo bilgilerinin sisteme girilmesinden sonra ürün için ödediğiniz bedel tarafınıza iade edilecektir.

Nedensiz ve/veya vazgeçme durumlarında iade talebinizi yukarıda belirtilen GT süreçleri dışında mevzuatla belirlenen cayma hakkı ile de kullanabilirsiniz. Bu durumda cayma hakkını kullanmak isteyen kullanıcı bu talebini doğrudan Satıcı’ya bildirecek ve cayma hakkı kapsamındaki yükümlülükler Satıcı tarafından yerine getirilecektir. Cayma hakkı taleplerinde güvenli hesapta bulunan ürün bedeli Satıcı’ya geçirilir alıcının cayma hakkı talebini Satıcı’ya iletmesinden sonra ürün bedelinin iadesi ve malın geri alınması işlemleri Satıcı tarafından gerçekleştirilir. Cayma hakkının kullanılması malın geri alınması ve bedelin geri ödenmesi ile ilgili süreçlerde tahtakaledukkan.com’un herhangi bir fiiili ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

Ürün elime ulaşmadı ancak işlemi sonlandırmayı unuttum para satıcıya aktarıldı. Ne yapmalıyım?

Kargo takip bilgilerinden ürünün nerede olduğunu öncelikle incelemenizi rica ederiz. Bununla birlikte konu hakkında satıcıyı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Ürünün tarafınıza ulaşması ile birlikte eğer ürün belirtilen özelliklerde değilse veya kusurlu bir ürünse ya da ürünü beğenmediyseniz mevzuat kapsamındaki Cayma hakkınız halen bulunmaktadır. Cayma hakkı için satıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Ürün elime ulaşmadı ve kargo takip edilemiyor.

Kargo takip edilemiyor ise satıcı ile iletişim kurmanızı ve doğru kargo bilgilerini istemenizi rica ederiz. Satıcının kargo bilgilerini vermemesi veya doğru kargo bilgilerini girmemesi durumlarında bizleri bilgilendirmenizi ve işlemi “Ürün tarafıma ulaşmadı” olarak duraklatmanızı duraklatma sonucunda da kargonun tarafınıza ulaşmaması halinde işlemi sonlandırmanızı rica ederiz. Bu doğrultuda gerekli kontroller sağlanacak ve kontroller neticesinde - kargolama sürecinde olumsuz bir durum görülmesi halinde ödemeniz tarafınıza iade edilecektir. Satıcıdan kargo bilgilerinin alınması halinde konu hakkında ayrıca size bilgi verilecektir.

 

Ürün kargo ücreti konusunda sorun yaşar mıyım?

Sistemimizde Satıcıların öncelikle amacı sizlere ürünlerini satmak ve sonrasında da uygun bir kargo firması ve kargo ücreti ile bu ürünleri sizlere göndermektir.

Standart ürünlerin dışında kalan ürünlerin Mobilya Bisiklet Beyaz Eşya vb. kargo ücretleri standart ücretlerden farklı ve yüksek olabilmektedir. Bu tür ürünleri almadan önce satıcı ile iletişime geçerek ürünün boyut ve ağırlığı konusundaki tüm detaylar ve tahmini ödeyeceğiniz kargo ücreti konusunda kendisinden bilgi almanızı rica ederiz. Kendisinden alacağınız bilgi doğrultusunda sürpriz bir kargo ücreti ile karşılaşma olasılığınız azalacaktır.

“Kargo ücretini alıcı öder” işlemlerde küçük ürünlerde ortalama kargo tutarları bellidir. Ancak bisiklet Beyaz Eşya Mobilya ve benzeri ürünler için öncelikle satıcılarla kargo boyutları ve ücretleri konusunda iletişime geçmenizi rica ederiz.

Ürün elime ulaştı. Kargo ücreti çok yüksek geldi ne yapacağım?

Öncelikle kargo görevlisinin yanında satıcı ile iletişime geçmenizi rica ederiz. Eğer satıcı ile önceden sistem üzerinden kargo süreci hakkında yazılı olarak iletişim kurmadıysanız ürünü kargo görevlisinden teslim almanız gerekmektedir. Ürünü teslim almanızın ardından ürünü beğenmemeniz durumunda satıcıya ürünü iade edebilirsiniz. Mesafeli satış sözleşmesi kurallarınca iadelerde kargo ücretini satıcı karşılamaktadır.

Ürünü iade edeceğim ama satıcının adres bilgisi hatalı olduğundan dolayı teslim edemiyorum.

Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı ve iade için adres bilgilerini size iletmesini isteyebilirsiniz. Satıcı ile iletişim kuramamanız ve trafınıza kargo bilgilerini vermemesi halinde 0532 177 68 64 nolu telefonumuzdan veya destek@tahtakaledukkan.com mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ürünü satın aldım işlemleri nasıl takip edeceğim?

Not: Satıcıların takip edilemez bir kargo bilgisi girmesi halinde satıcı ile iletişime geçmenizi ve takip edilebilir bir kargo bilgisi girmesini talep etmenizi rica ederiz.


GT süreci tamamlandıktan sonra cayma hakkımı kullandım ama satıcı ödememi yapmıyor.

Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı rica ederiz. Satıcıya Tüketici hakları mevzuatı ve yapmış olduğunuz sözleşme maddeleri doğrultusunda ilgili ürünü iade alması gerektiği yönünde bilgilendirme yapmanızı rica ederiz. Ürünü geri almaması ve Sözleşmeye aykırı işlem yapması halinde Satıcı hakkında aranızda bulunan mesafeli satış sözleşmesi doğrultusunda yasal yollara başvurabilirsiniz.

Bu şekilde bir durumla karşılaşmanız halinde 0532 177 68 64 nolu telefonumuzdan veya destek@tahtakaledukkan.com e-posta adresimizden iletişime geçerek bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz. Tarafımızdan da üyeye bilgi e-postası gönderilecek bu doğrultuda tarafımızdan da üye hakkında sistem kurallarımız çerçevesinde işlem yapılacaktır.

Not: tahtakaledukkan.com sadece satıcıları konu hakkında bilgilendirmektedir. tahtakaledukkan.com Satıcılara yönelik olarak adınıza yasal bir işlem başlatamamaktadır. Sorunlarınız için ilgili satıcı hakkında mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesi hükümleri çerçevesinde yasal yollara başvurabilirsiniz.

 

Gelen kargoyu almayacağım ne olur ?

Öncelikle satıcıların sorumluluğu almış olduğunuz ürünü sizlere eksiksiz olarak göndermektir. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra iade etme hakkınız bulunmaktadır. Ürünü teslim almamanız halinde yapmış olduğunuz ödemeniz GT hesabında Güvenli Ticaret işleyiş kuralları tarafınızdan yerine getirilinceye kadar Ürünü Teslim Alana kadar bekletilmektedir. Ürünün kargodan teslim alınmaması halinin devamında tahtakaledukkan.com üyeliğiniz dondurulabilir ya da kara listeye alınmak suretiyle sonlandırılabilir.

 

Satıcı sistemde belirtilen kargo gönderme süresi içinde ürünü göndermedi ya da gönderemeyeceğini söyledi.

Satıcı Sistem üzerinden mesajlaşma ile ürünü belirtilen süre içerisinde gönderemediğini iletmiş ise veya sürenin bitiminde henüz takip edilebilir kargo bilgisi sisteme girilmemişise işlemi iptal ederek ödemenizi gt havuz hesabından geri alabilirsiniz. Bununla birlikte eğer ilgili ürün kargodan size gelirse de tarafınıza gelen ürünü satıcıya geri göndermeniz gerekmektedir.

Not: Tarafınıza gelen ürünle ilgili olarak ürünü geri göndermek istemiyor iseniz satıcı ile iletişime geçerek ürünü tekrar sistem üzerinden satın alarak  ürün alım işlemini yenileyebilirsiniz.

 

Ödediğim bedel kartıma iade oldu. Fakat iade edilen bedeli göremiyorum.

Sistemden gelen "Ürüne yaptığınız ödeme iade edilmiştir" başlıklı mesaj ile beraber ödemenizin iadesi için bankanıza talimat verilmiştir. Ödemenizin yapılacağı zamanı öğrenmek için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Alıcı olarak hangi ürünlerde cayma hakkını kullanamam?

Alıcı özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda ve ALICI tarafından ambalajı açılmış olan ses veya görüntü kayıtları yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemelerinde ALICI cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca ALICI niteliği itibariyle iade edilemeyecek hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz.

Kötü Niyet

+ Satıcıların ürünlerini alıp devamlı olarak iade etmek Bu işlemi kötü niyetle tekrarlamak İlanında “Kargo ücretini Alıcı öder” olarak gösterilen ve bu şekilde gönderilen kargoyu teslim almamak ve satıcıyı zarara uğratmak

+ Ürüne bilerek zarar vermek ve satıcının bu durumu kanıtlaması

+ Yüksek tutardaki bir kargo ücretini ve ürünü satıcının beyanına karşın kabul etmek ve sonrasında kargo ücretini ödememek

+“Teklif ver” seçenekli bir ürüne verdiği teklifin satıcı tarafından kabul edilmesine karşın ödemeyi yapmaması

Tüm bu işlemler alıcılar için kötü niyet olarak kabul edilecektir. Kötü niyetli alıcıların üyelikleri süreli olarak dondurulabilir veya sonlandırılabilir.


Satıcılar İçin:

Satıcılar için hazırladığımız örnek durumlar ile ilgili iptal ve iade süreçlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Not: "Kargoya verme" kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme işlemesi durumunu açıklamaktadır.

Not: "Kargoya verme" kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme işlemesi durumunu açıklamaktadır.

 

Geçerli sürede kargo bilgisi girmezseniz ne olur?

İlanda belirtilen süre içinde takip edilebilir bir kargo bilgisi girmelisiniz. Alıcıların ürünlerini takip etme hakları bulunmaktadır. Takip edilemez kargo işlemleri sebebi ile alıcılar belirtilen süre içerisinde ürünlerinin kendilerine ulaşmaması halinde işlemi iptal edebilirler. Bununla birlikte size olan güvenleri azalacağından işlemin sonlanmasını beklemeden ücret iadesi isteyebilirler. Tarafımızdan da iptal edilen işlemde kargo takibi yapılamıyor ise bu doğrultuda alıcının ödemesi iade edilip işlem sonlandırılır.

Konuyla ilgili olarak çalıştığınız kargo firmasından mutlaka internet üzerinden takip edilebilir takip numaranızı istemenizi ve bu şekilde edindiğiniz takip edilebir kargo numaranızı sistemimize kayıt etmenizi rica ederiz.

 

Ürün elinizde değilse?

Sistemimize elinizde/stokta olmayan ürünleri girmemeniz gerekmektedir. Elinizde olmayan bir ürünü sistemimize girmeniz ve satın alınması halinde gönderim yapmamanız durumunda satış iptal edilebilir. Bu hallerin tespiti sonucu size tek bir uyarı yapılacaktır ve bu durumun tekrarı halinde ise tahtakaledukkan.com üyeliğiniz kara listeye alınabilecek ve/veya sistemi kullanımınız engellenebilecektir.

Unutmayın ki kullanıcılar sizin ürünlerinizi almak için sistemimize giriş yapmaktadırlar. Elinizde olmayan veya stokta kalmamış ürünlerinizi sistemimize girmemelisiniz. Sisteme kayıt ettiğiniz tüm ürünler için sorumluluğunuz bulunmaktadır.

 

Alıcının ürünü beğenmemesi durumunda ne olur?

Alıcı GT kapsamında üç gün içinde ürünü iade edebilecek veya Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda Cayma hakkkını kullanabilecektir. Cayma hakkı kullanımında Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik ve aranızdaki mesafeli satış sözleşmesi kurallarınca tarafınıza iade edilen ürüne ilişkin kargo ücretinin ödemesi tarafınıza Satıcıya aittir. Cayma hakkının kullanılması halinde ayrıca ürün bedelini ilanda beliritlen bedel on gün içerisinde alıcıya iade etmek zorundasınız.

 

İade sonucu tarafıma gelen kargoyu almazsam ve/veya kargo ücretini ödemeyi kabul etmez isem ne olur?

Mesafeli satış sözleşmesi kuralları gereği tarafınıza gelen ürünü teslim alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu şekilde ürün teslim almamaya devam etmeniz halindetahtakaledukkan.com üyeliğinizi geçici olarak durdurabilir veya tamamen sonlandırabilir.

Alıcı ürünü beğenmedi ama bana eksik / bozuk yolladı. Ben ne yapacağım?

Unutmayın ki alıcılar ürünlerinize sahip olmak ve onları kullanmak için alışveriş işlemi gerçekleştirirler. Hiçbir kullanıcının amacı ürünlere zarar vermek değildir.

tahtakaledukkan.com ürünler ve ilanlar konusunda sadece yer sağlayıcı hizmeti vermekte olup ürünlerin içeriğini bilmemektedir. Ürünün bozuk gönderildiği veya bozuk geldiği yönünde bir karar verememektedir.

Hasarsız olarak gönderim yaptığınız ürününüze zarar verilerek geri gönderim yapıldıysa konuyla ilgili olarak tarafınıza gelen ürünle ilgili olarak alıcı hakkında yasal yollara başvurabilirsiniz. Bu doğrultuda öncelikle ürün gönderirken paketleme işlemini kargo görevlisinin yayında gerçekleştirmeniz ve ürünün genel görünüşü hakkında kargo görevlisine ürünü gönderirken bir tutanak tutturmanızı öneririz.

Aynı şekilde tarafınıza gelen ürünü de kargo görevlisinin yayında tutanak tutturarak açabilirsiniz. Ürününüzle ilgili olarak bu şekilde oluşabilecek bir durumda elinizdeki belgeleri yasal bir işlem başlatmak için kullanabilirsiniz.

 

Mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiyorum? Böyle bir hakkım var mı?

Tüketici mevzuatı gereğince İnternet üzerinden yapılan tüm alışverişlerde satıcıların Mesafeli satış sözleşmesi kurallarına uyması zorunluluğu bulunmaktadır. Tüketici mevzuatı gereğince bu sözleşme tarafınıza iletilmiştir. Sözleşmeye aykırı işlem yapmanız halinde Tüketicilerin hakkınızda yasal yollara başvurma hakları doğmakta olup mesafeli satış sözleşmesini kabul etmemeniz halinde tahtakaledukkan.com üzerinden alışveriş işlemi yapmanız mümkün değildir.

 

Alıcıya farklı ürün gönderdim.

Alıcının isteği dışında bir ürün gönderimi yapmanız halinde alıcının ürünü iade etme hakkı bulunmakta olup bununla birlikte farklı ürün gönderim işlemini yenilemeniz ve işlemleriniz hakkında şikâyetlerin artması halinde üyeliğiniz sistemimizde kara listeye alınabilecektir.

 

Param ne zaman hesabıma yatar?

Alıcının ürüne onay vermesinin ardından en çok 3 iş günü içerisinde ödemeniz hesabınıza aktarılır.

Not: Hafta sonları ve resmi tatillerde verilen onaylarda ödemeler ilk iş günü itibariyle hesabınıza aktarılır.

 

Ödememi hesabımda göremiyorum. Ödemem ne zaman hesabımda görüntülenir?

Ödemenizin aktarıldığına ilişkin mesajın ardından ödemeniz birkaç saat içerisinde hesabınızda görüntülenir. Ödemeniz hesabınızda görüntülenmiyor ise öncelikle sistemde kayıt ettiğiniz IBAN bilgilerinizi kontrol etmenizi rica ederiz. IBAN hesabınızın sistemimizdeki İSİM ve SOY İSİM bilgisine ait olması gerekmektedir. IBAN hesabınız hatalı ise öncelikle gönderim yaptığımız bankadan tarafınıza göndermiş olduğumuz meblağın bize geri dönmesi beklenir. Tarafımıza geri gelen meblağ doğrultusunda tekrar yeni kayıt ettiğiniz IBAN hesabınıza aktarım gerçekleştirilir.

 

Alıcı hangi ürünleri iade edemez?

Cayma hakkı kullanılamayacak ürünler şunlardır:

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler,
Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler,
Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünler,
Gazete, dergi gibi süreli yayınlar,
Hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,
Basılı ürünler (Kitap, vb)
4.Satın alınan ürünlerin "Cayma Hakkı" dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün orijinal kutusunda ve içerisinde bulunan ambalajlara zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte hasarsız ve eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.

5.Satın alınan elektronik ürünlerde; sim kart  takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması, kurulum yapılması, sarf malzemesinin kullanılmış olması, koruyucu bantlarının çıkarılmış olması, aktivasyon yapılması ve kullanıcı yaratılması halinde  iade kabul edilememektedir.

6.Fotoğraf makinelerinde çekim yapılması halinde iade kabul edilememektedir.

7.Satın alınan yazılım ve/veya oyun CD'si ile beraber satılan ürün paketlerinin içindeki yazılım/oyun CD'sinin açılması halinde cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır.

8.Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır:

Ölü Piksel Hakkında: 

Sitemizden almış olduğunuz LCD monitör , TV ya da Notebook ürünlerinde ölü piksel olması durumunda uluslararası standartlar çerçevesinde değerlendirme yapılır. 

LCD Panel üretiminde piksel yapısına dayanan bir teknoloji kullanılır. Bu teknoloji yapısı gereği, üretim aşamasında LCD Panel üzerinde “parlak nokta” (Bright Dot) veya karanlık/siyah nokta (Dark Dot) oluşabilmektedir. Monitör üreticileri, üretim sırasında oluşan bu noktaları, belirli adedin altında ve noktaların birbirine uzaklık değerinin belirli değerin altında kaldığı ve aksi belirtilmediği sürece “normal ürün” (ayıplı olmayan ürün) olarak kabul etmektedir. 
İade işlemleri; 
Gelen ürün öncelikle “İade” departmanı tarafından incelenir, gerekirse ürünün yetkili servisine yada tedarikçi firmaya test etmeleri için gönderilir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır. 

İade onaylandığında sistemimizdeki e-posta adresinize ürün bedeli ödeme kuponu olarak gönderilir. Bu e-posta mesajını aldığınızda sitemizdeki “Hesabım” sayfasında yer alan "Ödeme Kuponlarım" bölümünde size iki seçenek olarak gönderilen dekontunuzu, hediye çeki ya da para iadesi şıklarından birini işaretleyerek aktif hale getirebilirsiniz. Eğer para iadesi talep ederseniz, sistem kuponunuzu reddettiğiniz gün otomatik olarak iade bedelini siparişiniz kredi kartıyla yapıldıysa kredi kartınıza, havaleyle oluşturulduysa bilgilerini dolduracağınız banka hesabınıza yansıtır. 

ALICI'nın özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda ve ALICI tarafından ambalajı açılmış olan ses veya görüntü kayıtları yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemelerinde ALICI cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca ALICI niteliği itibariyle iade edilemeyecek hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz.

 

Kargo ücreti çok yüksek tutuyor. Ne yapmalıyım?

“Kargo ücretini Alıcı öder“ olarak sisteme girilen ilanlardaki bir ürünün kargo gönderim ücreti gönderimde bulunacağınız üründen daha yüksek çıkabilecekse bu durumu alıcıya bildirmeniz kargodan doğacak iptalleri engelleyebilecektir.

Çok yüksek çıkabilecek kargolama maliyeti için öncelikle alıcı ile iletişime geçerek karşılıklı anlaşma yoluna gitmek alışverişinizdeki başarıyı yükseltecektir.

Ürünün kendi bedelinden daha yüksek ücretli bir kargo gönderim ücreti olduğunu bildiğiniz halde ürünü alıcıya bu durumu haber vermeden göndermeniz kötü niyet olarak algılanacaktır.

 

Kötü niyet

+ Satıcının alıcıya haber vermeden çok yüksek kargo gönderi ücreti olan ürün göndermesi
+ İlandakinden farklı ürün göndermesi
+ Mesafeli satış sözleşmesine uymaması
+ Sistem işleyiş kurallarına aykırı davranması

halleri kötü niyet olarak alınacak ve bu doğrultuda işlem yapan kullanıcıların üyelikleri tahtakaledukkan.com tarafından süreli olarak durdurulabilecek veya tamamen sonlandırılabilecektir.